yükleniyor

SEO

SEO nedir, ne işe yarar ?

    SEO ingilizce açılımıyla; Search Engine Optimization, Türkçe açılımıyla; Arama Motoru Optimizasyonu demektir. İnternette, bilgi ve ürün aramak için kullanılan arama motorları bu özelliğiyle web sitelerinin en büyük ziyaretçi/müşteri kaynağı durumundadır. Arama sonuçlarında kullanıcıların çoğunlukla ilk sayfada yer alan siteleri ziyaret etmesi, bu sektörün oluşmasını sağlamıştır. SEO, web sitelerinin ilgili anahtar kelimelerde daha üst sıralarda listelenerek, o kelimeye ait arama trafiğinden maksimum ziyaretçiye ulaşmayı hedefler. SEO uzmanları tarafından hedef her ne kadar elde edilen konum olsa da, web sitesi sahipleri tarafından amaç ilgili kelimelerden yüksek ziyaretçi trafiği elde edebilmektir. Her geçen gün artan internet kullanımı, eş zamanlı olarak arama motoru kullanımını ve dolayısıyla SEO ihtiyacını da arttırmaktadır. İnternet dünyasının en bilindik markaları arasında yer alan Facebook.com bile, bu bilinirliliğine rağmen ziyaretinin büyük bir kısmını Google üzerindeki “facebook” ismiyle ilgili aramalardan alıyorsa, arama motorunun, internet kullanıcıları tarafından nasıl bir öneme sahip olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

SEO’nun temel bileşenleri 

     SEO’da iki ana unsur vardır. Site içi SEO ve site dışı SEO.

Site içi SEO 

    Site içi SEO çalışması web sitenizin yazılım, tasarım, içerik ve tüm link yapısını kapsamaktadır. Yani SEO çalışmalarının odak noktası konumundadır. Site İçi SEO çalışmalarının onlarca aşaması vardır. Tüm işlem basamaklarının doğru şekilde SEO’ya uyumlu olarak düzenlenebilmesi için öncelikle sitenize kapsamlı bir SEO analizi yapılması gerekmektedir. Yapılacak SEO analizi ile birlikte sitenizdeki içeriklerin, sayfaların, sayfa başlıklarının, sayfa açıklamalarının, kategorilerin, sayfa içi link yapılarının, site tasarımının ve yazılımının ve benzeri birçok alanın SEO açısından uyumlulukları belirlenecektir. Elde edilen bu bilgiler ışığında mevcut aksaklıkların hepsi giderilerek, web sitesi baştan aşağıya SEO uyumlu hale getirilmektedir.

Site içi SEO çalışmaları kapsamında yapılacak düzeltmeler ve düzenlemeler konusunda iki önemli faktör bulunmaktadır. Bu iki önemli faktör; anahtar kelimelerin belirlenmesi ve SEO uyumlu içeriklerin oluşturulmasıdır. Sitenizin geneli, sitenizde yer alan sayfalarınız ve bu sayfaların içeriklerine uygun anahtar kelimelerin en doğru şekilde belirlenmesi çok önemlidir. Çünkü belirlenen bu anahtar kelimeler, site içi SEO çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Site içi SEO faktörlerine ait olan birçok alan, anahtar kelimelerle uyumlu olarak düzenlenmektedir. Örneğin; sitenizin herhangi bir sayfasında düzenleme yaparken sayfa başlığı, sayfa description alanı, sayfa URL’si ve sayfa içeriklerinin tümü anahtar kelime uyumlu olarak düzenlenmektedir. Site İçi SEO çalışmalarının bu kadar önemli olmasının sebebi hem arama motoru botlarına siteyi doğru yansıtmak hemde kullanıcı odaklı düzenlemelerle ziyaretçi faydası düşünülmesi gerektiğindendir.

kelimebazliseo 300x300 - Site İçi Seo Nedir?Bir diğer önemli faktör ise SEO uyumlu içeriklerin oluşturulmasıdır. Google başta olmak üzere arama motorlarının yaptığı son güncellemeler içeriklerin özgün ve SEO uyumlu olmasını ön plana çıkarmıştır. Sitenizde yer alan içeriklerin özgün olması, arama motorları nezdinde sitenizin daha değerli olmasını sağlayacaktır. Özgün içerik yerine, kopya içerikler barındıran bir siteye sahip olursanız, tüm arama motorlarında sitenizin sıralama kaybetmesi olağan bir durum olacaktır. Arama motorları kullanıcılara doğru, özgün ve kaliteli içerikleri ulaştırmayı hedeflemektedir. Bunun içinde sizin öncelikle arama motorlarına, siteniz aracılığıyla özgün, kaliteli ve SEO uyumlu içerikler ulaştırmanız gerekir. Böylelikle hem site trafiğiniz artarken hem de arama motorlarındaki sıralamalarınız yükselecektir.

Bununla beraber Google arama motorunun son algoritma değişikliği ile web sitelerinde mobil uyumluluk ön plana çıkmıştır. Rekabet oranı yüksek sektörlerde sitenizin mobil uyumluluğunun olmaması, tasarım açısından SEO’ya dair aksaklıkların olması sitenizi rakiplerinize nazaran geri plana düşürecektir. Bu algoritmada Mobil SEO terimini ortaya çıkarmıştır.

Site İçi SEO çalışmaları başlı başına bir faaliyet alanıdır. Site içi SEO çalışması çok önemli bir aşama olduğundan bu çalışma; sektöre ve müşteri kitlesine hakim ve siteyi doğru analiz edebilecek SEO danışmanları tarafından yapılması gerekmektedir. Site içi SEO çalışması gerçekleştirmeden önce sitenizin mevcut durumu doğru analiz edilebilmelidir.

Stratejik SEO olarak Site içi SEO Çalışması öncesinde; sitenize, sektörünüze, anahtar kelimelerinize ait detaylı bir SEO Analiz raporu çıkartmaktayız. Bu rapor sonuçları rakiplerinizle kıyaslanarak, Site içi SEO planı çıkartılmaktadır. Bu plan doğrultusunda Site içi SEO çalışmaları gerçekleştirilir. Stratejik SEO’nun, SEO Danışmanlığı hizmetinden yararlanarak, tüm Site İçi SEO çalışmalarınızın SEO uyumlu hale getirilmesini sağlayabilirsiniz.

Site dışı SEO

    Site dışı SEO işlemi, var olan web sitenizin arama motorlarında bulunan pozisyonun iyileştirilmesi için siteniz dışından web sitenize verilen desteklerin tümü için yapılan işlemlerdir. Sektörümüzde bulunan pek çok kişi, site dışı SEO işlemini siteye dışarıdan link verme işlemi ile bağdaştırırlar. Ancak bu işlemin sadece web sitenize dışarıdan gelen referans linklemerinden ibaret olmadığını belirtmek isteriz. Sizlere kurumsal SEOdanışmanlığı hizmetini kaliteli ve uygun fiyatlı veren firmaları diğerlerinden ayırmanızda ki en temel unsurlardan birisi site dışı SEO hizmeti olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak şunu belirtmek isteriz ki, site dışı SEO işleminin web sitenizin sanal dünyada tanıtma ve reklamının yapılması yöntemlerine etki ettiğini söylemek yeterlidir. Bu durum web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasıyla doğrudan bağlantılı bir durumdur.

Site dışı SEO, site içi SEO’nun aksine, var olan web sitenizin sınırları dışında bulunan hareketliliğini belirtir. Bu noktada size referans olabilecek en önemli olan parametreleri aşağıdaki gibi belirtebiliriz.

·         Link yapısı

·         Sosyal medya kullanımı

·         Sosyal etiketleme ve reklam

 

 

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!